Long Service Life
The Fluid Dynamic Bearing comes with an oil capsule that avoids lubricant leakage. Thus this bearing is as quiet as a sleeve bearing but comes with a significantly higher service life
Innovative Design Enables Quiet and Efficient Ventilation
The innovative design of the fan blades improves the air flow and facilitates a highly efficient ventilation. The impeller was designed with a focus on minimzing the noise level yet delivering the desired airflow and pressure.
- The flawless rotation of fan blades is just what you need for prolonged cooling
- Features fluid dynamic bearing to improve longevity, silence, and stability
- 4.72" fan(s) with 3-pin connector enables quick and stable connection with cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arctic Cooling |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Arctic Cooling |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1350 rpm |
| Maximum Airflow | 53 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.