- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
- Charging capability provides a safer and more convenient charging experience
- Thunderbolt 4 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Docking Station provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- 5 GB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- Power Delivery Pass-through feature for maximum usage productivity with added dependability
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for increasing efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- Power Supply power source type for your docking station better reliance and maximum energy dependability
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- 4 USB ports allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Apricorn |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Power Source Type | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 96W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 3 |
| Thunderbolt Ports Quantity | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SDXC |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Manufacturer | Apricorn, Inc |
| Brand Compatibility | Apple |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









