Organize and protect your entire game system with APC's Game Manager. Its unique design allows you to safely store your games, controllers and memory cards while neatly organizing your entire game system. Removable storage modules enable you to safely take your games and memory cards with you wherever you go. And built-in surge protected outlets ensure that your entire gaming or entertainment system is protected from dangerous power surges and spikes. Protection is guaranteed!
- Protect your electronic devices, home entertainment system and your appliances from serious power surges
- Offers 6 x NEMA 5-15R surge protected outlets
- Offers 420 J of protection that helps protect connected devices against electrical surges and spikes
- Easily connect to a wall outlet with 6 ft cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 20 kA |
| Dataline Protection | Cable Modem/Video Protection |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 420 J |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

