This parts kit contains spare parts for the APC product model shown.
- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- 6000 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 4 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA L6-30P plug/connector type for maximum usability with added reliability
- NEMA L6-20R receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Single Phase phase for your convenience and optimal usage
- Double Conversion Online UPS with network application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
- 208 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 8U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

