- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- Up to 3.80 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 20 kW load capacity
- 20 kVA load capacity - work without any interruption during power outages
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Hard Wire 5-wire plug/connector type for a secure, feasible operation
- Screw Terminal receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- 220 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Battery Management | Intelligent Battery Management |
| Receptacle Detail | 1 x Screw Terminal |
| Receptacle Type | Screw Terminal |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 20 kW |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.80 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14.40 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Static |
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Low Battery |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Thermal Dissipation | 3402.85 W |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 64 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

