Symmetra PX 10000VA- Scalable, redundant power protection for centralized IT equipment in medium to large data centers.
Advances in Large Corporation computing, storage technologies, an increasing power demand, requires a change in Large Corporation power protection technology. Symmetra PX 10000VA, three phase input/ three phase output (3:3), is a single unit, composed of modular components. This modular architecture provides the foundation of building and scaling near-continuous availability power systems with a flexible range of power capacity. The Symmetra PX 10000VA packages the high availability requirements of easy power and runtime scalability into a very small footprint. Combined with the complete line of APC datacenter protection software and accessories it provides the four most critical elements of total datacenter protection.
- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- Up to 3.70 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- 10000 VA load capacity - work without any interruption during power outages
- 10 kW power consumption for maximum performance productivity and efficiency
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Hardwired plug/connector type for a secure, feasible operation
- Screw Terminal receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- 110 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Battery Management | Intelligent Battery Management |
| Receptacle Detail | 1 x Screw Terminal |
| Receptacle Type | Screw Terminal |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Power Consumption | 10 kW |
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14.10 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Static |
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Low Battery |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Thermal Dissipation | 3402.85 W |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 64 dB(A) |

