Symmetra LX 16kVA Dual Conversion Online UPS is high performance, redundant power protection with scalable power and runtime for space-constrained computer rooms and voice and data networks. Engineered to deliver the highest level of business continuity possible, the Symmetra LX uses a modular, redundant architecture that can scale power and run-time as demand increases or when higher levels of availability are required. Advancements in this next generation design greatly decrease foot print or U-space needed in an equipment rack, increase speed and ease of deployment and reduce repair time. With built-in network manageability and a comprehensive portfolio available, the on-line Symmetra LX is the choice to protect high-performance IT and telecom equipment in computer rooms and small data centers.
- Removable input/output wiring tray - Allows quick and easy installation and maintenance of the UPS.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 1 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Input Frequency | 65 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (VA) | 16 kVA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 24.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 55.40 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Automatic & Manual |
| Alarm | Self-test Operation |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Thermal Dissipation | 1086.41 W |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |









