High performance, redundant power protection with scalable power and runtime for space-constrained server rooms, and voice and data networks.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 13 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Input Frequency | 65 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA L14-30R |
| Receptacle Type | NEMA L14-30R |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 56 A |
| Load Capacity (VA) | 12 kVA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17.10 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 19U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | External (Optional) |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Thermal Dissipation | 1463.89 W |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















