APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) are premium solutions to many of the power management problems seen in today's IT environments. Some of the problems are unauthorized use of power outlets, locked-up equipment, in-rush current, overloaded circuits, and the need of remote access to power outlets in the rack. The Switched Rack PDUs address these problems through individual outlet control, power on and off delays, current monitoring, alarm thresholds, and network management. The first Rack PDU with high power density and switchable outlets
- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- IEC 60320 C14 plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 16 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Input Voltage Range | 230 V AC - 250 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10" |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |

