This Step-Down Transformer converts high voltage (208V or 200V) input into low voltage (120V or 100V) output, making it ideal for powering low voltage AC equipment. It supports a load capacity of 5000VA and has a maximum total current draw per phase of 20A. The transformer features a 2U rack height and includes four NEMA L5-20R output receptacles. The unit includes rack mounting brackets and user manual.
- 208V IN 120V OUT w/L5-20 Receptacles
- 4.42kVAInput receptacles
- NEMA L6-30P hard wire 3-wireOutput receptacles: 4 x NEMA L5-20R
- The Step-Down Transformer converts high voltage (208 or 200 VAC) output into low voltage (120 or 100 VAC) output
- APC Step-Down Transformer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Receptacle Detail | 4 x NEMA L5-20R |
| Input Receptacle Type | NEMA L6-30P |
| Output Receptacle Type | NEMA L5-20R |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 120 V |
| Power Rating | 5000 VA |
| Maximum Line Current | 26 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 23.64" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.