The Step-Down Transformer converts high voltage output into low voltage output for powering low voltage AC equipment. The product design is consistent with other APC products, so you can be assured of consistent look and feel.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-30R |
| Output Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 200 V AC |
| Power Rating | 4600 VA |
| Maximum Line Current | 30 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











