Proven Industrial UPS power protection for control applications and harsh environments.
- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- 1300 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 1300 VA load capacity - work without any interruption during power outages
- Replaceable battery for reliable output for prolonged usage with maximum efficiency
- Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) plug/connector type for maximum usability with added reliability
- Hard Wire 3-wire (H N + G) receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Single Phase phase for your convenience and optimal usage
- Double Conversion Online UPS with industry application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
- 120 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 1 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (H N + E) |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H N + G) |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Battery Characteristics | External Battery System |
| Input Voltage Range | 88 V AC - 148 V AC |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1300 W |
| Load Capacity (VA) | 1300 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 432 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| REACH free of SVHC | No |
| Maximum Operating Temperature | 165.2°F (74°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 185°F (85°C) |
| Operating Humidity | 95% |
| Storage Relative Humidity | 95% |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.