This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 1920VA line interactive 4U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with NEMA 5-20P input, 6x NEMA 5-15R, 3x NEMA 5-20R and 1x NEMA L5-20R outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies. The UPS is TAA Complaint.
- Preinstalled NMC for network-based UPS monitoring & management
- Ideal for servers, storage, networking & commercial applications
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI clusters
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Short depth UPS provides extra space for cable management
- Add up to 10 external battery packs (SMX120BP)
- User-selectable low voltage setting of 100V-127V
- 1920VA/1800W line interactive pure sine wave 4U rack/tower UPS (rail kit AP9625 sold separately)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 10 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20P |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage Range | 70 V AC - 153 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1800 W |
| Load Capacity (VA) | 1920 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10.90 Minute |
| Transfer Time | 8 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 4U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $150000 Lifetime |

















