This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 1000VA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with NEMA 5-15P input and 8x NEMA 5-15R outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. The UPS offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 2 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies.
- 1000VA/900W line interactive pure sine wave 2U rack/tower UPS (rail kit SU032A sold separately)
- Add up to 5 external battery packs (SMX48RMBP2U)
- Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
- Preinstalled NMC for network-based UPS monitoring & management
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Automatic Voltage Regulation keeps output voltage within acceptable user selectable levels
- Ideal for servers, storage, networking & commercial applications
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 63 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 1 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage Range | 82 V AC - 144 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19.70 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 693 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SmartConnect |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower/Rack Convertible |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Overload |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $150000 Lifetime |























