Over 10 million installed - now available in three-phase
Smart-UPS VT SUVTRT20KF5B5S offers centralized three-phase power protection with the reliability of the award winning Smart-UPS family. Ideal for small data centers, large retail stores, regional offices, and dense power requirements. The rack mounted version maximizes valuable floor space by incorporating UPS, power distribution, and additional battery capacity in a single rack. Low cost of ownership is achieved through best-in-class efficiency and a reduction in rating of electrical infrastructure - wires, transformers, and generators due the soft start feature. The APC Network Management Card with temperature monitoring provides remote monitoring and management through a simple Web/SNMP interface and provides integration with InfraStruXure Manager. All these features make it the easiest UPS in its class to deploy, manage and maintain.
Smart-UPS VT SUVTRT20KF5B5S offers centralized three-phase power protection with the reliability of the award winning Smart-UPS family. Ideal for small data centers, large retail stores, regional offices, and dense power requirements. The rack mounted version maximizes valuable floor space by incorporating UPS, power distribution, and additional battery capacity in a single rack. Low cost of ownership is achieved through best-in-class efficiency and a reduction in rating of electrical infrastructure - wires, transformers, and generators due the soft start feature. The APC Network Management Card with temperature monitoring provides remote monitoring and management through a simple Web/SNMP interface and provides integration with InfraStruXure Manager. All these features make it the easiest UPS in its class to deploy, manage and maintain.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 70 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 5-wire |
| Receptacle Type | Hard Wire 5-wire |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Static |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

