This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 3kVA on-line 1U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. The SRTL comes with NEMA L5-30P input, 5x NEMA 5-20R and 1x NEMA L5-30R outlets. This Smart-UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Serial Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. The SRTL delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices. Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications.
- 3kVA/2880W on-line pure sine wave 1U rackmount UPS
- Add up to 5 external battery packs (SRTL50RMBP1U-Li) for extended runtime
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during the life time of UPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 6 |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 5 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Battery Energy | 1123.2 kJ |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 2880 W |
| Load Capacity (VA) | 2880 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 50 V DC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Network-MS Card |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission | 55 dB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Smart-UPS Ultra 3000VA Rack/Tower UPS |























