With Smart-UPS™ Ultra you can put up to 2200W of power protection in places never before possible. At half the size and weight of comparable UPS the mounting brackets can be used in any of the 5 mounting styles: rack (2 and 4 post), tower, wall, ceiling and desk under mount. The auto-rotating touch screen display makes switching between horizontal and vertical mounting options instantaneous. 230V and 208V user selectable output. Lithium-ion batteries provide reduced maintenance cost with 3x the battery life. EcoStruxure Ready Smart-UPS provide visibility anywhere, anytime.
- 1U, 2200VA/2200W UPS with 5 mounting styles: rack/tower/wall/ceiling/desk under mount
- 230V and 208V user selectable output.
- Lithium-ion batteries lasts 3X VRLA UPS, no need to replace the battery during the life of the UPS
- EcoStruxure™ Ready SmartConnect. Connects to EcoStruxure IT for remote monitoring and management
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- 5-year warranty on UPS and internal batteries
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 320-C13 |
| Receptacle Type | IEC 320-C13 |
| Plug/Connector Type | British BS1363A |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 1600 J |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |











