APC Smart-UPS Ultra 2200VA 1U 120V Rack/ Tower/ Wall/ Ceiling/ Desk Under Mount with Embedded Network Port. This 2.2kVA on-line 1U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. The SRTL comes with a NEMA 5-20P inlet, (5) NEMA 5-20R and L5-20R with Pigtail cable outlets. This Smart-UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Serial Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
- 1U, 2200VA/1950W UPS with 5 mounting styles: rack/tower/wall/ceiling/desk under mount
- Lithium-ion batteries lasts 3X VRLA UPS, no need to replace the battery during the life of the UPS
- EcoStruxure™ Ready for remote monitoring and management
- 5-year warranty on UPS and internal batteries
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 5 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20P |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Battery Energy | 1123.2 kJ |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size | 50V |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 2200 W |
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.05 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12.65 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Network Card |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower/Wall/Ceiling/Desktop Mountable |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission | 55 dB |































