Smart-UPS Ultra 8kW UPS and SRTL 5kVA step-down transformer bundle It includes the Smart-UPS Ultra 8kW double-conversion on-line pure sine wave 4U rack/tower convertible UPS Also includes a 5kW rated 3U step-down transformer that lets you connect multiple voltage equipment to your 8kW UPS The UPS and transformer combo provides you with 208V as well as 120V outputs UPS connections: (2) L-20R, (2) L6-30R and step-down transformer connections: (8) 5-20R, (2) L6-20R, (1) L6-30R and (1) L14-30R. Comes with a standard 5 years warranty for repair or replace
- Smart-UPS Ultra 8kW UPS & a step-down transformer bundle
- 4U height for UPS and 2U height for step-down transformer
- Stepdown transformer provides 120V output voltages
- UPS provides (2) L6-20R and (2) L6-30R outlets while the step-down transformer provides (12) 5-20R outlets
- Standard 5 years warranty repair or replace
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 8000 W |
| Load Capacity (VA) | 8000 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |



