Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- NEMA L6-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- With proper ventilation, your Front PDU will work efficiently
- 208 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 4 x NEMA L6-20R |
| Receptacle Type | NEMA L6-20R |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Front |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.