The APC Smart-UPS RT is an online UPS with a power rating of 1000VA and output power capacity of 700 watts. It operates at a nominal voltage of 230V and includes multiple output connections such as IEC 60320 and IEC Jumpers. This model is includes a lead-acid battery and is suitable for marine applications. The UPS features double conversion online technology and sine wave output.
- Operating temperature up to 55°C
- Frequency Conversion Function 50Hz to 60Hz
- Hot-swappable, front-accessible, user replaceable batteries
- DNV type approved
- Ideal for providing uninterrupted power in critical marine applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free , Sealed , Spill-proof |
| Number of Battery & Surge Out | 2 |
| Emergency Power OFF | Optional |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 1 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 700 W |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 14 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 32 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 420 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Automatic |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8.20 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





