Smart-UPS RT is a family of high preformance UPSs for servers, networking equipment, telecommunication systems, industrial and medical equipment, and other mission-critical applications. Smart-UPS RT UPSs are based on the field-proven, industry-leading Smart-UPS functionality, but features double conversion on-line topology, which delivers tight voltage and frequency regulation, zero transfer time to and from battery, and input power factor correction. While offering advanced performance and high availability features, the Smart-UPS RT can be managed using PowerChute software, as well as an array of SmartSlot accessories. Smart-UPS RT provides battery back up to the load through the use of internal batteries. However, an unlimited number of external battery packs can be added to meet desired levels of runtime. All Smart-UPS RTs and battery packs ship in tower configuration, while easily converting to the 19" rack-mount mode with the addition of an APC Rail Kit.
- Optimal protection by isolating the equipment from raw utility power
- Up to 10.2-minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Offers advanced performance with battery backup
- Add an unlimited number of external batteries (not included) to meet your desired runtime
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free , Spill-proof |
| Number of Battery & Surge Out | 8 |
| Emergency Power OFF | Optional |
| Battery Management | Intelligent Battery Management |
| Receptacle Detail | 2 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 700 W |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10.20 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24.40 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 420 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Automatic |
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Overload |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Thermal Dissipation | 70.04 W |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |







