This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 8kVA on-line 8U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with hard wire 3-wire (2P+E) input, 12x NEMA 5-20R, 1x NEMA L6-30R, 4x NEMA L6-20R outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- SmartSlot for additional communication options
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring & management
- Add up to 10 external battery packs (SRT192RMBP2) for extended runtime
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- 8kVA/8kW double-conversion on-line pure sine wave 8U rackmount UPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 17 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 8000 W |
| Load Capacity (VA) | 8000 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 8U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Smart-UPS SRT 8kVA RM with 208V to 120V 2U Step-Down Transformer |







