This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 3kVA on-line tower UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with BS1363A British, IEC 320 C20, and Schuko CEE 7/EU1-16P inputs, 6x IEC 320 C13 and 2x IEC 320 C19 outlets. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. The UPS is compatible with SRTRK4 (4-post) and SRTRK3 (2-post) rail kits sold separately.
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Serial Shutdown
- Add up to 10 external battery packs (SRT96RMBP) for extended runtime
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Rack/Tower convertible (rail kit SRTRK4 or SRTRK3 sold separately)
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- 3kVA/2.7kW double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 10 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | Schuko CEE 7/EU1-16P |
| Plug/Connector Type | British BS1363A |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 340 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |







