This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 3kVA on-line tower UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA L5-30P input and 8x NEMA 5-20R and 1x NEMA L5-30R outlets. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. The UPS is compatible with SRTRK4 (4-post) and SRTRK3 (2-post) rail kits sold separately.
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Serial Shutdown
- Add up to 10 external battery packs (SRT96RMBP) for extended runtime
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Rack/Tower convertible (rail kit SRTRK4 or SRTRK3 sold separately)
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- 3kVA/2.7kW double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 9 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA L5-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 340 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Smart-UPS SRT 3000VA 120V |

























