This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 10kVA on-line 6U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with hard wire 3-wire (2P+E) input, 2x NEMA L6-30R and 4x NEMA L6-20R outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
- SmartSlot for additional communication options
- Delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- Add up to 10 external battery packs (SRT192RMBP2) for extended runtime
- Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring & management
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications
- 10kVA/10kW double-conversion on-line pure sine wave 6U rackmount UPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 6 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 10 kW |
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 6U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

























