Smart-UPS™ Modular Ultra provides up to 2.5x more power density in half the size and weight of comparable UPSs. Its modular design allows you to scale power or runtime as your business needs change*. The 125A supports up to 20kW of power protection. The most sustainable modular UPS of its kind, featuring best-in-class embodied carbon reduction, allows you to save money on Total Cost of Ownership compared to VRLA UPSs. *Additional 5kW power (SRYL5KPMT) and battery (SRYLBM) modules sold separately. Compatible with Genuine APC battery modules only.
- 9U Rackmount UPS Chassis, 3U XBP Frame, scalable to 20kW N+1 with 4 (5kW) Power and 4 Battery Module
- 125A chassis allows you to scale power protection up to 20kW N+1
- At 50% smaller & 60% lighter, fewer people are required to install
- The most sustainable modular UPS of its kind, featuring best-in-class embodied carbon reduction
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire (2PH+N+G) |
| Battery Energy | 7192.8 kJ |
| Number of Batteries | 3 |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 15 kW |
| Input Power Factor | 0.5 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.77 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12.40 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Network Card |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission | 65 dB |























