Smart-UPS Modular Ultra Tower provides 2.5x more power protection and available U-space in a standalone UPS for a flexible installation to accommodate power needs where necessary. Scale up to 20kW of single-phase power protection with a smaller, lighter and more powerful modular UPS to free up enclosure space for more equipment. Designed for local edge environments, the Smart-UPS Modular Ultra rackmount and tower solutions provide consistent and reliable connectivity at the most critical moments.
- 24U Tower UPS chassis, scalable to 15kW with 2 (5kW) Power and 2 Battery Modules
- Modular UPS up to 50% smaller for more power and usable rack space in the same footprint
- Preconfigured design with liveswap capability
- The most sustainable modular UPS of its kind, featuring best-in-class embodied carbon reduction
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 10 kW |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Network Card |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 24U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



