This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 2880VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA L5-30P inputs, 2 NEMA 5-20R and 6 NEMA 5-15R outlets. It has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Preinstalled Network Management Card for network-based UPS monitoring & management
- Ideal for servers, storage, network closets, business VoIP, retail POS
- Automatic Voltage Regulation helps correct utility voltage
- 2880VA/2700W line interactive pure sine wave 2U rackmount UPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 8 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA L5-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Load Capacity (VA) | 2880 VA |
| Transfer Time | 8 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 459 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $150000 Lifetime |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Smart-UPS 3000VA LCD RM 2U 120V with Network Card |























