This APC Smart-UPS is designed for IT professionals and network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1920VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power on battery mode to support critical electronics during power disruptions. The Smart-UPS includes a NEMA 5-20P input, six NEMA 5-15R and two NEMA 5-20R outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for network-based monitoring and management of UPS. The PowerChute Network Shutdown allows for a graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This model is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge can help restore UPS performance to original specifications. The Smart-UPS is compliant with the Trade Agreements Act (TAA) requirements.
- 1920VA/1920W line interactive pure sine wave 2U rackmount UPS
- TAA certified product
- Automatic Voltage Regulation helps correct utility voltage
- Preinstalled Network Management Card for network-based UPS monitoring & management
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
- Ideal for servers, storage, network closets, business VoIP and retail POS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| AVR | Yes |
| Surge Suppression | Yes |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1920 W |
| Load Capacity (VA) | 1920 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 530 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Network Card |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.0 |
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $150000 Lifetime |







