Performance power protection for servers and networks Smart-UPS protects your data by supplying network-grade battery backup when power fails. With PowerChute plus software the uninterruptible power supply (UPS) will safely store data and shut down your network operating system before the battery is fully discharged, whether you're there or not. SmartSlot internal accessory slot allows you to install optional accessories to enhance the performance of your UPS. APC Smart-UPS is the perfect UPS for fileservers, minicomputers, UNIX CPU's, internet hubs, telecommunications systems and other mission-critical applications.
- USB connectivity - Provides management of the UPS via a USB port (not available on all models).
- Front-access servicing - Simplifies installation and UPS maintenance while minimizing space requirements.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free , Spill-proof |
| Number of Battery & Surge Out | 6 |
| Battery Management | Intelligent Battery Management |
| Receptacle Detail | 4 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 480 W |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Thermal Dissipation | 38.10 W |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









