The APC Smart-UPS includes a transformer and supports 208V input and 120 and 208V output. It has a power capacity of 5000VA and 4000 watts. The UPS features multiple output connections, including 12 NEMA 5-20R, 2 NEMA L6-20R, and 1 NEMA L6-30R. It uses a lead-acid battery.
- 2 years repair or replace, optional on-site warranties available, optional extended warranties available
- Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
- Protects connected loads from surges, spikes, lightning, and other power disturbances.
- Gives higher application availability by correcting low and high voltage conditions without using the battery.
- APC Smart-UPS 5000VA RM w/Transformer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free , Spill-proof |
| Number of Battery & Surge Out | 15 |
| Emergency Power OFF | Optional |
| Phase | Single Phase |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-20R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 4000 W |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 9.40 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 26.70 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 1020 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 7U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $150000 Lifetime |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



