APC Smart-UPS 5000VA Rackmountable UPS protects critical data by supplying reliable, network-grade power in either traditional tower or rack-optimized form factors. Award-winning Smart-UPS 5000VA Rackmountable UPS is the perfect UPS for protecting business critical servers, voice and data networks, point of sale, retail/bank back office and ATM's. High real power output (watts), generous runtime, sine wave output, 16-segment LED visual display, and intelligent battery management make Smart-UPS the leading server class UPS. Included PowerChute management software provides IT administrators the comfort of safe system shutdown and advanced UPS management. Additional manageability is available through the SmartSlot, an internal accessory slot that allows installation of optional accessories to enhance the performance of your UPS.
- Safety-agency approved - The UPS is UL1778 Listed
- Serial connectivity - Provides management of the UPS via a serial port.
- Resettable circuit breakers - Enables a quick recovery from overload events.
- Rack/Tower convertible - Protects the initial investment in the UPS when migrating from tower to rack-mount environment.
- Network manageable - Most models provide remote power management options of the UPS over the network. Many do not have NMC embedded.
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
- Disconnected battery notification - Warns when a battery is not available to provide backup power.
- Cold-start capable - Provides temporary battery power when the utility power is out.
- Boost and Trim Automatic Voltage Regulation (AVR) - Gives higher application availability by correcting low and high voltage conditions without using the battery (not available on all models).
- Automatic self-test - Periodic battery self-test ensures early detection of
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 14 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 2 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 4000 W |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 5U |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









