Extremely reliable service bypass panels designed for APC InfraStruXure® Type A, Smart-UPS, and Symmetra UPS products.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 1 x NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 6000 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10.01 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







