The APC SBP5000RMT2U Service Bypass Panel is a reliable solution designed to ensure uninterrupted power to your critical equipment during UPS maintenance or upgrades. Engineered for compatibility with APC Smart-UPS and Smart-UPS On-Line, this panel requires L6-30P input and offers (2) L6-30R, (2) L6-20R outlets. The panel is 2U in height with 208V input and user selectable 200V/208V/240V output voltage. This panel comes with a 2-year warranty.
- Designed for rack installation, saving space in data centers
- Features a bypass switch for safe maintenance
- Supports up to 30A, ideal for high-demand environments
- Equipped with 2 L6-30R and 2 L6-20R output connectors for flexible power distribution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 2 x NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Current | 24 A |
| Load Capacity (VA) | 5000 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10.01 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











