The APC Service Bypass Panel includes 2 NEMA 5-20R, and 6 NEMA 5-15R outlets. It supports a nominal input and output voltage of 100-120V. The unit is rack-mounted, occupying 2U of rack space, and includes a circuit breaker for protection.
- Designed for rack installation, saving space in data centers
- Features a bypass switch for safe maintenance
- Provides 2 5-20R and 6 5-15R output connectors for flexible power distribution
- Supports up to 30A, ideal for critical equipment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 2 x NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 3000 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10.01 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.