An industry standard server rack ready for medium to high density environments with height designed to easily fit through standard doorways. Deeper rack design provides enough rack mounting space for even the deepest devices and still plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management. 48U height allows for an additional 6U of rack mounting space maximizing u-space per rack footprint.
- Deeper rack design provides enough rack mounting space for even the deepest devices
- 48U height allows for an additional 6U of rack mounting space
- Plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management
- Easily fit through standard doorways
- Ideal for medium to high-density environments
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 48U |
| Rack Width | 19" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3006.31 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2254.73 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 14 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| General Features | |
|---|---|
| Rear Rail | Yes |
| Front Rail | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Units Per Pallet | 1 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















