NetShelter SX cabinet and packaging system designed to safely integrate, transport, unload and deploy up to 2000 lbs (907 kg) of IT equipment The cabinet is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp, and impact resistant shell The system has been engineered, tested and approved for secure shipment of fully converged systems such as being certified with Cisco�® for pre-racking and shipping Cisco Unified Computing System (UCS)
- The cabinet is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp, and impact resistant shell
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 36.02" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Maximum Weight Capacity | 2000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















