It is a 45U server rack enclosure. It is constructed with 14-gauge EIA mounting rails, 16-gauge front door, 16-gauge posts, and 18-gauge rear door and side panels. It comes with baying hardware, keyed-alike doors and side panels, leveling feet, pre-installed casters, and side panels. This enclosure is ideal for medium to high-density environments, offering efficient cable management and security.
- Designed with integrated high-density cable managers and improved cable access roofs
- Includes lockable front and rear doors, as well as side panels
- Features adjustable mounting rails for various equipment depths
- Supports a maximum static load of 3750 lbs and a dynamic load of 2250 lbs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2250 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 14 |
| Door Material Gauge | 18 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Units Per Pallet | 1 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















