Our high-performance IT Rack for data centers, server rooms & wiring closets
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in white color for a sophisticated and dazzling loo
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 41.26" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3006.31 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2254.73 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















