An industry standard server rack ready for medium to high density environments with height designed to easily fit through standard doorways. Deeper rack design provides enough rack mounting space for even the deepest devices and still plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management. It provides plenty of clearance at the back for Rack PDUs and cable managers not to interfere with IT device hot swappable components.
- Ideal for high density server applications
- Plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management
- Compact width to optimize data center space
- 42U height to easily roll through doorways
- Deep Universal IT Enclosure for low to medium density server and networking applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3006.31 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2254.73 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 14 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Units Per Pallet | 1 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Rack NetShelter SX 42U 600mm Wide x 1200mm Deep Enclosure with Sides Black |
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















