APC NetShelter SX server rack enclosure cabinet with shock packaging system designed to safely integrate, transport, unload and deploy up to 1250 lbs (566 kg) of IT equipment. The enclosure solution is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp, and impact resistant shell. The system has been engineered, tested and approved for secure shipment of fully converged systems such as being certified with Cisco® for pre-racking and shipping Cisco Unified Computing System (UCS)
- Compatible with a wide variety of accessories for organization, airflow, and ease of use
- Adjustable mounting rails simplifies installation and alignment
- Cabinet paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp, and impact resistant shell
- Shock pallet and shock packaging simplifies IT "rack and stack" for equipment integrators
- An industry standard rack with features for speed of deployment and installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3004.90 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2253.12 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 14 |
| Door Material Gauge | 18 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Units Per Pallet | 1 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | NetShelter SX Enclosure |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















