An industry standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation. Ready for low to medium density edge computing.
- Includes lockable front and rear doors, as well as side panels
- Features adjustable mounting rails for various equipment depths
- Supports a maximum static load of 3000 lbs and a dynamic load of 2250 lbs
- 24U height makes it suitable for smaller spaces while still providing ample rack space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3006.31 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2254.73 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 14 |
| Door Material Gauge | 18 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| General Features | |
|---|---|
| Rear Rail | Yes |
| Front Rail | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Units Per Pallet | 1 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Black , 24U , NetShelter SX , Server Rack Enclosure , 1198.5H x 600W x 1070D mm |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















