APC NetShelter SX server rack enclosure with the most standard features for speed of deployment and installation. Rack design offers 18RU height with 756 mm max equipment mounting depth, 408 kg (900 lb) static load, and 408 kg (900 lb) dynamic load and two 0U accessory channels. Ready for low to medium density edge computing. Shorter height allows for deployment underneath cabinets, desks, in remote office branch office spaces for a secure and discrete solution for IT devices.
- Shock packaging allows IT gear to be pre-integrated & shipped
- Two zero-U accessory channels to maximize equipment space
- Ready for low to medium density edge computing
- Vendor-neutral EIA-310 19" rack mounting compatibility with adjustable rails
- Compact design fits tight spaces, ideal for small offices and remote deployments
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 18U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 29.75" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3007.11 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2255.33 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







