APC NetShelter SX Networking Rack Enclosure is industry standard server rack ready for medium to high density environments. Rack design offers 42RU height with 959 mm max equipment mounting depth, 1701 kg (3750 lb) static load, and 1021 kg (2250 kg) dynamic load. Network rack design helps enable faster deployment of network switches and an optimized rack mounting space designed specifically for cable and airflow management of large core networking switches and Storage Area Network (SAN) directors. Deeper rack design provides enough rack mounting space for even the deepest devices and still plenty of room for vertically mounting Rack PDUs and cable management.
- Standard server rack ready for medium to high density environments
- Height designed to easily fit through standard doorways
- Optimized rack mounting space designed specifically for large core networking switches
- Network rack design helps enable faster deployment of network switches
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3006.31 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2254.73 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 14 |
| Door Material Gauge | 16 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| General Features | |
|---|---|
| Rear Rail | Yes |
| Front Rail | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Units Per Pallet | 1 |

















