It is a metered rack PDU designed for Zero U vertical mounting. It supports a maximum current of 40A and operates at 208V. The PDU features 24 IEC 60320 C13, 4 IEC 60320 C19, and 2 NEMA L6-30R outlets. It has a load capacity of 14400 VA and includes a cord retention bracket, installation guide, and rack mounting brackets.
- Supports up to 40A, 208V power distribution, ensuring reliable power delivery
- Includes a cord retention bracket and toolless mounting kit for quick setup
- Vertical mounting to save valuable rack space
- Provides 24 IEC 60320 C13, 4 IEC 60320 C19, and 2 NEMA L6-30R outlets for comprehensive power distribution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 14.40 kW |
| PDU Type | Metered |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x CS8365 |
| Plug/Connector Type | CS8365 |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 50 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















