It is a metered rack PDU designed for Zero U vertical mounting. It supports a maximum current of 10A and operates at 230V. The PDU features 16 IEC 60320 C13 outlets and a 10-foot power cord with an IEC 60320 C14 input plug. It includes a cord retention bracket, installation guide, and rack mounting brackets.
- Includes a cord retention bracket and toolless mounting kit for quick setup
- Supports up to 10A, 230V power distribution, ensuring reliable power delivery
- Vertical mounting to save valuable rack space
- Features 16 IEC 60320 C13 outlets for extensive power distribution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





