APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency.
- Zero U toolless installation
- Real-time remote monitoring and management through EcoStruxure IT & Secure NMC3
- Historical reporting enables users to meter customer power usage, optimize energy use as well as plan for capacity .
- Ideal for colocation, large or remote data center operators
- Plan capacity and balance loads with +/- 3% metering accuracy (amps, volts, kW, kWh)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L14-30P |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 230 V AC |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 5760 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.51 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Lead Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Cord/Cable | 1 |



