It is a basic rack PDU with a Zero U vertical mounting design. It supports a maximum input current of 20A and operates at 208V. The PDU features 42 NEMA 5-20R outlets , providing flexibility for connecting various IT equipment. It includes a 3-foot power cord with a NEMA L21-20P plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide, rack mounting brackets, and a toolless mounting kit.
- Supports 20A, 208V power distribution
- Includes toolless mounting kit for quick setup
- Features 42 NEMA 5-20R outlets for extensive power distribution
- Vertical mounting to save rack space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 42 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-20P |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 208 V AC |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (VA) | 5700 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2.95 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







