It is a high-capacity power distribution unit designed for demanding IT environments. It operates at an input voltage of 400V 3-phase and supports a maximum load capacity of 11kW. The PDU features 36 IEC 60320 C13 outlets and 6 IEC 60320 C19 outlets, providing ample power distribution options. This APC NetShelter Basic Rack PDU comes with a verified product environment profile, including carbon footprint, scope 3 emissions and end of life instructions Mounting is easy and does not require additional tools in APC NetShelter Enclosures and most third-party racks.
- Protect against overloads and enables a quick recovery
- Zero U design allows for vertical mounting, saving valuable rack space
- Supports up to 11 kW of power, making it suitable for high-density environments
- Sustainable performance backed by product environmental profile
- Ideal for staffed sites and non-critical applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 11 kW |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 36 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 20A 3P+N+E |
| Input Voltage | 400 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Side |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2.95 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |







